Rudice je obec s železářskou a hornickou tradicí, jejíž vznik sahá až do roku 1247. Leží ve střední části Moravského krasu v nadmořské výšce 490 až 530 m.

Okolí Rudice patří k nejromantičtějším místům v Moravském krasu. Největší přírodní zajímavostí je bezesporu 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání s naší nejhlubší suchou propastí (-153 m). Jeskyně je vytvořena Jedovnickým potokem, který se propadá v aktivním ponoru slepého údolí nedaleko Rudice a vyvěrá u Býčí skály v Josefovském údolí nedaleko Adamova. Jeskynní systém vede přímo pod obcí (pod částí Tumperk) a tzv. Rudický dóm je situován téměř přesně pod Dělnickým domem s restaurací Tumperk.

Nad propadáním se můžete procházet překrásnou scenérií skal Kolíbek, které si oblíbily i televizní štáby pro natáčení pohádek. Okolí Rudice, obklopené lesem i malebnými jezírky, pozůstatky těžebních prací z minulých století, láká k tichým procházkám stranou severní části Moravského krasu (propast Macocha, vzdálená asi 5 km, Punkevní jeskyně atd.), která je přetížená turistickým ruchem.

Rudická jezírka, lom Seč (rudické vrstvy, geody), kaplička sv. Antonína, kaple sv. Barbory, skály Kolíbky, jeskynní systém Rudické propadání - Býčí skála a další přírodní zajímavosti i výtvory lidských rukou určitě stojí za návštěvu a shlédnutí.

Rudice ráda přivítá jak pěší, tak i cykloturisty, a v zimě i lyžaře - běžkaře. Má co nabídnout i rodinám s dětmi, pro které je návštěva muzea Větrný mlýn nezapomenutelným zážitkem i díky neopakovatelnému vyprávění zdejšího průvodce, pana Eduarda Šebely.

Rudice je jednou ze zastávek mezinárodního projektu Evropské cesty železa, který Vás seznámí s bohatou železářskou tradicí kraje, a naučné Stezky srdcem jižní Moravy. Na vycházku se můžete vydat také 7 km dlouhou naučnou stezkou Jedovnické rybníky a Rudické propadání. Tato začíná u větrného mlýna a je vybavena 13 informačními panely, pokračuje kouzelným údolím Kolíbek k propadání a procházka kolem Jedovnického potoka končí u rybníka Olšovec.

Větrný mlýn je jednou z dominantních rudických staveb, je v něm umístěno muzeum historie obce a stálá expozice speleologie, mineralogie, historie hutnictví a hornictví.