Obec Lubě je skryta v hlubokém údolí potoka Lubě. Tvar vesnice je nepravidelný, závislý na povaze krajiny. Potok Lubě přitéká od západu z půvabného údolí Johanky. Na úpatí zalesněné Jedůvky před obcí z levého břehu přijímá přítok od Jenče protékající údolím Záhoří. V místě, kde se obě jmenovaná údolí sbíhají, vzniká prostranější kotlina, v níž leží větší část obce. Napříč kotlinou prochází okresní silnice z Černé Hory do Tišnova. Na levém břehu potoka Lubě se silnice rozšiřuje v malou náves, okolo níž je směstnáno jádro vesnice. Ojedinělá čísla jsou roztroušená po pravém mírně skloněném břehu potoka. V samé vesnici se potok Lubě obrací k jihu, příkrá stráň po jeho levém břehu se přibližuje až k jeho toku, čímž se kotlina zužuje v údolí, v němž také leží několik stavení. Pro nepříznivou povahu krajiny obec tolik nevyniká polohou ani vzhledem, zato její okolí je půvabné svými roklinami, příkrými srázy a hojnými lesy.

Asi 1/4 hodiny cesty za vsí do údolí vybíhá slepencová skupina skalních pilířů, z nichž jeden se nápadně podobá lidské hlavě, proto se mu říká "Krkatá baba".

Nejvyššími body katastru obce Lubě jsou Střela (490m), Jedůvka (483m) a Skalky (452m). Obec sama má nadmořskou výšku asi 400m.

Jméno Lubě má prý obec po "lubě" = dřevěná nádržka, do níž padalo rozemleté zrní ze žernovů v ručních mlýncích, které se zde snad kdysi vyráběly.