Obec Olomučany leží v kraji hlubokých smíšených lesů, bystrých vod a strmých strání, na okraji krasové oblasti s množstvím vápencových útvarů a v území tzv. Lesnického Slavína. Vlastní obydlená část obce se nachází na svazích a v údolí potoka, který je levým přítokem Svitavy. Toto údolí, a tudíž i obec, je nahoře širší a plošší s poli a sady, z nichž je krásný výhled do okolí, a dole je užší se strmějšími zalesněnými svahy.

Obecní úřad sídlí v jednom domě spolu s muzeem olomučanské keramiky, poštou a zdravotnickými zařízeními.
Vznikl přestavbou přízemního obývaného domku bývalého Obecního domu (z r.1884) v r.1934, do dnešní podoby byl přestavován v l.1954-56. V r.1998 byl rekonstruován a od r.2003 má bezbariérový vchod. Před vchodem je pomník s bustou J.Hybeše.

Filiální kostel Božského srdce Páně
Místní kostel se nachází v dolní části obce vpravo na návrší mezi stromy. Byl postaven v letech 1939-40 a je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu (Božskému Srdci Páně). Ve věži se nacházejí dva zvony - sv.Michael (300kg) a sv.Jan Křtitel (350kg), ulité roku1918 v Brně. V nočních hodinách bývá osvětlený a jeho světlá barva fasády je pěkně zdaleka vidět.

Zvonička
Zvoničku najdete ve střední části obce nad restaurací "U Kellnerů" hned vedle zastávky ČSAD vpravo od cesty na návrší u rodinného domku. Pravděpodobně dle data v kříži ve špičce byla postavena r.1761, před zvoničkou stojí kovový kříž s Ježíšem z r.1862, r.1999 byla vykácena stoletá lípa. Zvonička je vybavena automatickým systémem zvonění.