Vyhlídka ve věži kostela sv. Martina v Blansku

Díky nově zrekonstruovanému schodišti je umožněn vstup do zvonového patra věže, odkud mohou návštěvníci obdivovat nádherný výhled do údolí řeky Svitavy. Vyhlídka nabízí unikátní pohledny na blanenský zámek, dřevěný kostelík, městskou zástavbu i okolí města.

Více informací
Rozhledna Podvrší – Veselice

Známá rozhledna stojí na kopci Podvrší (590 m n. m.) asi 0,5 km od osady Veselice. Rozhledna je umístěná od roku 2001 na železobetonové telekomunikační věži a má ochoz umístěný ve výšce 32 m nad terénem. Otevřená je každoročně od května do října a nebo po individuální domluvě. Jejím provozovatelem je Obec Vavřinec.

Více informací
Alexandrova rozhledna

Nejstarší kamenná rozhledna na Blanensku s poměrně pohnutými osudy stojí na kopci Špičák (496 m n. m.) nad Adamovem již 125 let. Po rozsáhlé rekonstrukci provedené v roce 2009 se její ochoz nyní nachází ve výšce téměř 14 m nad terénem. Nabízí zajímavé výhledy do údolí Svitavy a na okolní lesy. Je celoročně volně přístupná.

Více informací
Babí lom u Brna

Patnáctimetrová rozhledna vznikla nedaleko Lelekovic v roce 1961 na jižním vrcholu skalního hřebenu Babího lomu (562 m n. m.) v místě, kde již dříve stál vyhlídkový altán. Tato rozhledna je celoročně volně přístupná. Projekt patnáctimetrové betonové věže vypracoval brněnský architekt Mojmír Korvas a realizaci provedli členové tělovýchovné jednoty Sokol Lelekovice, kteří více než sto kubíků písku, kamene a dalšího materiálu sami vynosili až na hřeben.

Více informací
Malý Chlum

Devět metrů vysoká rozhledna na kopci Malý Chlum (488 m n. m.) u obce Obora byla postavena v červenci 2005 tesařem Janem Opatřilem z Doubravice nad Svitavou. Iniciátorem stavby byl Svazek obcí Svitava. Jednoduchá celodřevěná stavba má dvě vyhlídkové plošiny přístupné po žebřících a je celoročně volně přístupná.

Více informací
Spešovská rozhledna

Od 1. 9. 2012 je ve Spešově otevřena dřevěná, 7,7 m vysoká rozhledna. Stavba vyprojektovaná Ing. Milošem Bacíkem je volně přístupná a nachází se nedaleko spešovského koupaliště v polní trati zvané Polodíly. U koupaliště je možno zanechat na parkovišti auto a odtud pokračovat k rozhledně pěšky po značené lesní cestě. Z rozhledny je dobře vidět krajina od Blanska až po Oboru a rozhlednu na Malém Chlumu.

Více informací
Rozhledna Žernovník

Nejnovější rozhledna v Moravském krasu se tyčí nad obcí Žernovník do výšky 15 metrů. Její základ tvoří budova starého vodojemu, na kterém je vystavěna dřevěná šestiúhelníková konstrukce z modřínového dřeva. Na vrcholu je pro návštěvníky vybudován krytý ochoz, kde jsou umístěny panoramatické fotografie okolí. Nabízí zajímavé výhledy např. na zámek v Černé Hoře, boskovický hrad nebo sousední rozhlednu na Malých Chlumech. Rozhledna je celoročně přístupná zdarma.

Více informací