Tip na výlet - Máchův památník

Mohutný, víc než pětimetrový památník Karla Hynka Máchy stojí již od dob první republiky v lesích nedaleko Olomučan na vápencovém návrší (508 m n. m.) nad lomem hned vedle horního vstupu do výzkumného střediska Silviculturum. Památník byl vytvořen jako součást Lesnického Slavína v roce 1936 podle projektu prof. Josefa Opletala u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a od počátku byl zamýšlen nejen jako monument k uctění památky „pěvce Máje“, ale také jako místo které bude hojně navštěvováno díky své krásné vyhlídce.

 

Je vybudován z betonu, vápencových kamenů a mramorových desek, na jedné jeho hraně je zasazen zkosený modřínový sloup, jako symbol básníkova předčasně ukončeného života. Tři strany památníku obsahují výňatky ze čtyř zpěvů Máchova Máje, čtvrtá, východní strana, je celá věnována autorovu epitafu spolu s letopočty jeho narození a úmrtí. Vrchol památníku tvoří kruhová plotna, uprostřed zakončená betonovou polokoulí. Bezprostřední okolí památníku je osázeno exotickými dřevinami (limby a kosodřevinami), dále se zde nachází i rozcestník a lavička se stolem. Od památníku je především krásný výhled do údolí Svitavy až k Brnu a za jasného počasí až na Pálavu. Na opačné straně nabízí výhled k Hořicím nad Blanskem, směrem na východ je pak vidět oblast kolem Lipůvky. Pod památníkem se nachází bývalý lom, jehož dno bylo srovnáno a zatravněno, zbylá tmavá vápencová skála je vysoká kolem 10 metrů.

 

Památník se nachází asi kilometr od točny autobusů v Olomučanech, kde lze také zaparkovat osobní automobil. Je dostupný lesem po červené turistické značce a nebo zpevněnou, tzv. Hradskou lesní silnicí, která vede kolem dalšího zajímavého památníku, postaveného r. 1937 právě na paměť jejího zbudování. Po červené značce lze pokračovat dál cca 3 km k Novému hradu, kde po cestě turistům otevírá další zajímavá vyhlídka, tentokrát orientovaná směrem na Olešnou. K Máchovu památníku vás dovede i žlutá turistická značka z Adamova stoupáním po „Doubské cestě“ kolem renovované Bažantí studánky (dříve „U Kalicha“) a studánky „U Srnce“.