Obec Žernovník, která se nachází na úpatí Českomoravské vysočiny u Boskovické brázdy v okrese Blansko. Obec o rozloze katastru 287 ha je situačně položena v nadmořské výšce 409 m, 25 km severně od Brna, 12 km západně od Blanska v blízkosti městyse Černá Hora, který je vzdálen 2 km. V obci žije přes 200 obyvatel.

Žernovník je velmi vhodným východiskem a koncem turistických cest díky své poloze v centru zajímavé oblasti na křižovatce cest. Do 20-ti km naleznete zajímavé turistické cíle na Blanensku, Tišnovsku a Boskovicku. Oblast je vhodná nejen pro pěší turistiku ale i pro cykloturistiku a v zimě zde naleznete spoustu běžkařských stop. Žernovník je uveden i v cyklotrasách KČT Boskovice.

Přímo v Žernovníku můžete spatřit zajímavý křížový kámen (v okolních obcí několik dalších), nacházející se v těsné blízkosti kapličky. Z kopce Skalky - 453 m se před Vámi rozvine široký výhled na krajinu, za jasného počasí je možné rozpoznat Jeseníky. Nedaleko kopce Horka - na skale - se nachází chráněná krajinná rezervace. Celý katastr obce se rozkládá v chráněné krajinné oblasti Lysicko.
 
Příbuzné články