Na Rajbas do Blanska!

O své zážitky se podělí bezmála třicítka hostů z řad cestovatelů, filmařů a outdoorových sportovců. Nebude mezi nimi chybět ani populární cyklotremp humorista Honza Vlasák či dobrodruh Martin Mykiska.
 

Letos se pořadatelé rozhodli přidat k cestování prostorem a časem ještě dávku humoru a recese. Na povrch tak vystoupí i dosud méně známé stopy slavného blanenského rodáka Kašpara Krásy, tedy osobnosti, která je úzce spojena s ruchem cestovním. Do badatelské činnosti a příprav originální výstavy „Kabinet kuriozit Kašpara Krásy“ se mohou aktivně zapojit všichni účastníci.

 

Osmnáct dokumentů porota vybrala do soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA, nechybí tancovačka s kapelou Infernet, výstavy fotografií, koncerty skupin Hovaduo a Šnek a spol. ...
 

Očekávanám vrcholem bude zřejmě opět soutěž NaFEST – filmová či fotografická rallye o netradiční cestě na festival.

Odkoukat, přiučit se, vyzkoušet – to je záměr připravených workshopů. Jaké jsou meze lidského organismu odhalí Ladislav Sieger ve svém bloku na téma “Přežití a improvizace”. Marek Audy a Richard Bouda tvrdí, že při faktu, že většina lidí má dvě oči, znamená prezentovat pouze 2D fotografii jako pouhou polovinu obrazu. Jejich seminář “3D fotografie” přinese základy stereofotografování, rady jak exponovat dvojici fotografií speciální technikou nebo obyčejným mobilem. Od expertů z Českého spolku horských průvodců se dozvme se o historii, současnosti a budoucnosti zajištěných cest. Jejich seminář “Ferraty” obsahuje teoretickou i praktickou část, která proběhne na improvizované ferratě na Galerii ve věži.

 

Program tradičně nezůstane za dveřmi sálů. Vlhko, voda, bláto, lezení, plazení, krápníky a pravá jeskynní tma… i to čeká na účastníky během návštěvy jinak pro veřejnost nepřístupných jeskyní Moravského krasu. Proběhnou závody v běhu do vrchu se zátěží soudku limonády Grena, noční šifrovačka Megbolondul…

Závěrem festivalu proběhne premiéra filmu blanenského režiséra Radka Popelky “Run Free – Poselství Bílého koně.” Vypráví o mexických cestách Aleny Žákovské a Milana Daňka a neobyčejném setkání party běžců v čele s Danielem Orálkem s legendárním Caballem Blankem (Bílým koněm) během závodu na padesát mil s indiány Tarahumara obutými do sandálů vyrobených z gumy starých pneumatik.

 

Festival je především setkáním lidí stejných zájmů. Zkušených i těch, kteří ke svým velkým dobrodružstvím hledají inspiraci. Všech, kteří se přijdou pobavit s přáteli nebo jen chvíli snít...
Konání festivalu podpořil Jihomoravský kraj a záštitu převzal starosta Blanska Ing. Lubomír Toufar.PROČ PŘIJET NA RAJBAS?

No, protože je to festival, který můžete prožít jen u nás v Blansku a nikde jinde!!!

 

Vše o programu a aktulalní informace na: www.festivalrajbas.cz