V Býčí skále vystaví gilotinu

 „Pankrácká" gilotina v Býčí skále

Pokud navštívíte Býčí skálu o posledním víkendu dnů otevřených dveří - 19. a 20. května, připravte se na netradiční úvod prohlídky. Předsíň, kde obvykle cesta jeskyní začíná, doznala zásadních změn v roce 1944. Tehdy započaly stavební úpravy, které měly změnit památné Wanklovo archeologické naleziště v podzemní zbrojní továrnu.  Prostora byla odstřelením některých skalních stěn rozšířena a v zadní části byla vybetonována podlaha.
 

A právě na tomto místě si připomeneme osud našich předků, kteří se nehodlali pasivně smířit s nacistickou okupací naší vlasti a zaplatili za to svým životem. Bude zde vystavena funkční replika stínacího stroje, který říšské ministerstvo spravedlnosti nechalo umístit na jaře roku 1943 v tzv. sekyrárně v Pankrácké věznici v Praze. Do konce války tam bylo popraveno 1 075 lidí včetně 155 žen. Autorem repliky je člen býčiskalské jeskynní skupiny Vladimír Šebeček.


Originální nacistickou gilotinu může spatřit pouze velmi malý počet návštěvníků. Památník Pankrác se nachází v centru fungující věznice a exkurze jsou z pochopitelných důvodů silně omezeny. Lze si představit, že v pochmurné Předsíni Býčí skály, poznamenané pravěkými krvavými obřady i nacistickou devastací, bude replika gilotiny působit na návštěvníky velmi silně. Poslední víkend rozhodně nebude vhodný pro rodiče s malými dětmi. Těm doporučujeme zvolit první dva termíny. Naopak mládež je vítaná. Školní znalosti si mohou doplnit drsnou realitou naší minulosti.


Obvyklá patnácti až dvacetiminutová přednáška bude věnovaná našim odbojářům, kteří ztratili svůj život v pankrácké sekyrárně i na podobně vybavených popravištích v Drážďanech, Berlíně a Vratislavi. Pokud bude zájem, může být vždy ve 12 hodin přednáška poněkud rozšířená připomínkou o téměř dvousetleté historii těchto smrtících strojů, které měly původně odstranit utrpení odsouzenců, ale pak sloužily nejen spravedlnosti, nýbrž i krvavým diktaturám.


Další program:

  • Prohlídky probíhají od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je cca 90 min. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C. Cesty jsou upravené, ale nejsou betonové. Doporučujeme pevnou obuv a teplejší oblečení (dlouhé kalhoty a mikina).
  • Prezentace dokumentů souvisejících s letošním dvojitým výročím.

  • Výstava jeskynních fotografií.

  • Promítání filmů a diapozitivů spojených s jeskyní a Moravským krasem. 

  • Na louce před jeskyní bude k vidění výroba skleněných korálků halštatského typu. Budete mít možnost zakoupit hotový výrobek nebo si zkusit udělat vlastní.

  • Na louce před Býčí skálou bude občerstvení zajištěné SDH z Habrůvky.

  • Kavárna Tungsram nabídne něco dobrého k pití.

  • K dispozici bude opravené ohniště, na kterém je možnost si opéci špekačky nebo něco jiného.ZO ČSS 6-01 Býčí skála