Den otevřených dveří v Ochozské jeskyni
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 1.5 2013Dne 1. 5. 2013 se otevřou brány Ochozské jeskyně pro veřejnost, a to v době od 9:00 do 16:00 hod.
Zájemci o tuto mimořádnou akci musí být vybaveni gumovými holínkami, protože jeskyní stále dotéká Hostěnický potok a místy se zde tvoří 10-15cm hluboké kaluže. Dále je nutné mít spolehlivý vlastní zdroj světla, protože jeskyně není elektrifikována.
Trasa není fyzicky náročná, je zde jen pár sníženin, do kterých je třeba se zohnout.
Mapa trasy prohlídky ZDE
Další informace:
Rezervace vstupenek nejsou a vstupenky se zakupují před vchodem do jeskyně.
Nikdy nenastal problém, že by se na někoho nedostalo. V případě velkého zájmu se může čekání trochu prodloužit.
Automobily je možné zaparkovat na parkovišti pod Hádkem (GPS: 49°15'6.509"N, 16°45'49.929"E) nebo na parkovišti v Hostěnicích (GPS: 49°14'31.407"N, 16°45'39.108"E)
OCHOZSKÁ JESKYNĚ
Délka Ochozské jeskyně je 1750 m. V délce 1000 m jí protékají občasné povodňové vody podzemního Hostěnického potoka, které se nakonec objevují v obou vývěrech Říčky pod Lysou. Hlavní dómy (délka 252 m) jsou nejmohutnější chodbou sys- tému Ochozské jeskyně. Z větší části jsou vyplněny jeskynními sedimenty. Skalní dno Hlavních dómů bylo geofyzikálními mě- řeními zjištěno v hloubce 6-10 m pod dnešním řečištěm , strop chodby probíhá ve výšce 10-12 m nad řečištěm, sedimenty prostoru vyplňují do výše 6-8m. Na svrchní hlinité části náplavy se vytvořila stalagmitická krápníková výzdoba jako jsou sintrové kůry ve tvaru vodopádů , baldachýnů, kup a stalagmitů, z nichž největší je 168cm vysoký Kužel.
Od ssv ústí do Hlavních dómů chodba Zkamenělé řeky s kaskádou sintrových jezírek a hrázek.Stropy Hlavních dómů zdobí tisíce drobných dutých brček i silnějších stalaktitů, z nichž největší je záclona blíže rozcestí Stará Ochozské - Nová Ochozská , která před poškozením měla délku 8 m.
Novou Ochozskou chodbou pokračuje jeskyně asi 570 m proti směru tokupodzemního Hostěnického potoka až pod propadání. Snížené stropy vytvářejí dlouhé plazivky a na více místech polosifony a sifony vyplněné vodou. Ve vyšších částech mezi sifony je chodba plná krápníkové výzdoby. Nejvýznačnějšími krápníkovými útvary jsou zde Lustr, Hrozen, Postýlka a Obří tlama.
Stará Ochozská chodba pokračuje dál ve směru Hlavních dómů. Dominantami její krápníkové výzdoby jsou Smuteční vrba a Křtitelnice. Německým sifonem 6m dlouhým lze proniknout do spodní části Labyrintu, tvořeného systémem menších chodeb, místy s krápníkovou výzdobou. Přes erozní rouru malých rozměrů zvanou Pochva pokračuje vzhůru přes propast 7m hlubokou, Balvanitý dóm s boční propastí Pětadvacítkou a přes síň s kolonií zimujících netopýrů vzestupná chodba k povrchu.



Foto: Česká speleologická společnost ZO 6-11 Královopolská
http://www.csszo6-11.euweb.cz