Vítání svatého Martina nabídne historický průvod, koncerty, jarmark i degustace vína

Hlavní program oslav se uskuteční od pátku 10. do neděle 12. listopadu. Chybět nebude historický průvod centrem města, jarmark v zámeckém parku ani tradiční ochutnávky mladého vína. Změní se ale místo sobotní akce, Na víno s Martinem se přesune na Wanklovo náměstí. Návštěvníky nedělního jarmarku také čeká příjemná novinka – vstup do parku bude zdarma.

Hlavní část letošního Vítání svatého Martina zahájí v pátek 10. listopadu tradiční Pochod světýlek ke svatému Martinovi. Sraz účastníků bude v 16:45 hodin na ulici Boženy Němcové pod dřevěným kostelíkem, cíl pochodu bude na zahradě blanenské farnosti, kde přítomné v 18:00 hodin letos poprvé pozdraví svatý Martin.
V neděli projde centrem města tradiční průvod svatého Martina. FOTO: archiv města

Na setkání na farním dvoře v pátek naváže koncert kapely Olympic 60... vlak, co nikde nestaví. Legenda českého rocku, která letos slaví kulaté výročí, vystoupí od 20:00 hodin v Dělnickém domě.

Vítání sv. Martina letos provází dvě zásadní změny, tou první je přesunutí sobotní akce na Víno s Martinem na Wanklovo náměstí tak, aby košt oživil střed města. Druhou novinkou je zrušení vstupného pro letošní rok na nedělní program v zámeckém parku.

„Důvodů k přesunu sobotní akce Na víno s Martinem na Wanklovo náměstí bylo hned několik. Nabízí se, aby se v rámci oslav oživilo i jiné místo než jen zámecký park. Zastavit se tak na ochutnávku mladého vína mohou také náhodní kolemjdoucí. Zázemí náměstí zase zajistí komfort i při nepříznivém počasí,“ vysvětluje ředitel Kulturního střediska Tomáš Mokrý.

„K tomu se samozřejmě přidaly i praktické, spíše technické důvody – sobotní akce Na víno s Martinem do značné míry ovlivňovala komfort návštěvníků nedělního programu v parku, pokud bylo deštivé počasí nebo napadl sníh, povrch parku už v neděli nebyl ideální. Veškeré práce na demontáži velkokapacitního stanu a přípravě zázemí pro historický jarmark navíc musely probíhat v noci,“ doplňuje Mokrý.

Na Wanklově náměstí vyroste velkokapacitní stan o velikosti 250 m², v němž budou vzorky nabízet jednotliví vinaři, současně nabídne také dostatečné zázemí pro všechny návštěvníky. Chybět nebude další občerstvení hodící se k vínu, zastřešené bude i pódium. 

Sobotní akce Na víno s Martinem nabídne ochutnávky vína. FOTO: archiv města

Degustační skleničku za 100 Kč bude možné zakoupit už od 10:30 hodin, slavnostní přípitek Svatomartinským vínem přijde na řadu v 11:11 hodin. Chybět nebude ani koncert cimbálové muziky či HD Acoustic nebo soutěž o nejlepší víno. Akce potrvá do 18:00 hodin, Wanklovo náměstí zůstane po celou dobu průchozí.

V neděli 12. listopadu zahájí oslavy v 9:00 hodin v kostele svatého Martina slavnostní hodová mše svatá. V 10:00 hodin na radnici zahrají Pardubičtí pozounéři.

Součástí oslav bude jako každý rok také historický průvod v čele se svatým Martinem, který vyrazí z parku v ulici Svatopluka Čecha v 11:00 hodin, projde po obvyklé trase centrem města a zhruba v 11:45 dorazí do parku u zámku. Letos patrona města v průvodu doplní dva kočáry tažené koňmi i skupina jezdců na koních, římští vojáci a další kostýmovaní členové svatomartinské družiny.  

„Budeme moc rádi, když se do průvodu zapojí co nejvíce lidí v kostýmech, případně když se do něj přihlížející přidají poté, jakmile kolem nich průvod v centru města projde. Do parku pak mohou přijít všichni společně s průvodem,“ uvádí Tomáš Mokrý v narážce na to, že návštěvníci letos nebudou muset u vstupu do zámeckého parku kupovat vstupenky nebo prokazovat, že je mají pořízené z předprodeje.

V zámeckém parku bude návštěvníky čekat pestrý program. FOTO: archiv města

„Po dlouhých úvahách a propočtech jsme se při zvažování nového konceptu svatomartinských oslav rozhodli pro letošní rok vyzkoušet koncept bez vstupného. I v minulosti nejvíce návštěvníků chodilo na průvod. Přišlo nám škoda, aby ti, co se přijdou podívat na průvod, potom kvůli vstupnému nedošli až do parku,“ vysvětluje Tomáš Mokrý.

S ohledem na nejisté listopadové počasí podle něj většina návštěvníků svatomartinských oslav nechávala nákup vstupenky až na místo, u vstupů se pak tvořily dlouhé fronty a ne všichni zájemci pak stihli příchod průvodu a zahájení akce. To by letos mělo odpadnout.

„Snažili jsme se o změny v hospodaření v průběhu celého roku tak, abychom mimo jiné mohli nabídnout Vítání svatého Martina zdarma. U všech akcí, které byly v průběhu roku bez vstupného, jako je Pálení čarodějnic, Den dětí, Zažít Blansko jinak, Slavnosti burčáku a vína, Blanenské kulturní léto i Pivní festival, docházelo ke změnám v organizaci i hospodaření, změnil se program, zapojili jsme i sponzory, díky tomu si nyní můžeme dovolit tento nový koncept,“ doplňuje ředitel KSMB.

Akce podle něj přesto nabídne celodenní program pojatý v historickém duchu, rytířská klání, ukázky vojenského ležení, ukázky dravců i hudební vystoupení žánrově se hodící ke konceptu akce. Chybět nebude ani tematický doprovodný program.

Nová by měla být také nabídka stánků nedělního jarmarku, které budou v neděli od 11:00 hodin nabízet zejména řemeslné výrobky, případně zboží od českých výrobců. Tím ale nabídka letošního Vítání svatého Martina nekončí.

Část nedělního programu v zámeckém parku se odehraje u jezírka. FOTO: archiv města

Katolický dům bude v neděli od 15:00 hodin hostit tradiční Posezení u cimbálu za účasti žáků ZUŠ Blansko a Cimbálové muziky Stupava. 

Mše svatá v kostele je na programu v 18:00 hodin. Večerní prohlídky kostelní věže při svíčkách se konají od 17:00 do 20:00 hodin, a to i v sobotu.

V sobotu 11. listopadu mohou zájemci vyrazit na komentovanou prohlídku města s průvodcem Pavlem Svobodou. Sraz bude v 9:00 hodin u Informační kanceláře Blanka.

Klub českých turistů pořádá v sobotu Pochod podzimním lesem. Start bude od 16:30 hodin ze ZŠ Dvorská.

 Galerie města Blanska nabídne zázemí v Peřině. FOTO: archiv města

Do Muzea Blanenska můžete ve čtvrtek 9. listopadu v 17:30 hodin zajít na besedu s pamětníky na téma Bydleli na blanenském zámku. Muzeum bude mít otevřeno i v sobotu. V neděli prohlídky zpestří ve 13:00, 14:00 a v 15:00 hodin koncert Miniopery v hudebním salonu.

Zázemí v Peřině nejen nejmenším návštěvníkům v sobotu i v neděli nabídne také Galerie města Blanska.

Program Vítání svatého Martina 2023 najdete v tomto odkazu.

Zdroj: https://www.blansko.cz/clanky/2023/10/vitani-svateho-martina-nabidne-historicky-pruvod-koncerty-jarmark-i-degustace-vina