TIP na výlet: Josefovským údolím

Při dnešním výletu si užijete ticha a klidu adamovských lesů, pokocháte se poezií a dalekým výhledem, prozkoumáte jeskyni a navštívíte lesní bar! Na tento výlet počítejte s jedním dopolednem či odpolednem, trasa měří cca 10 kilometrů a včetně zastávek ji zvládnete zhruba za čtyři hodiny.

Výchozím bodem vašeho výletu budou Olomučany. Z autobusové točny nad obcí se vydejte po červené turistické značce tzv. Hradskou cestou a pokračujte stále po červené značce až k Máchovu památníku. Tento památník byl vybudován v roce 1936, jak praví pamětní deska: „K uctění památky pěvce Máje… v roku 100. výročí jeho úmrtí.“ Na stěnách památníku si můžete také připomenout čtyři úryvky z Máje, nejznámější básně českého romantismu. Od památníku se vám naskytne daleký výhled, za dobrého počasí dohlédnete až na Pálavu.Pokračujte po žluté turistické značce směrem dolů do Josefovského údolí. Po cestě můžete posedět a odpočinout si v krásném prostředí studánky U Srnce, uprostřed Lesnického slavína, oblasti, která je poctou významným lesníkům, umělcům i přírodě samotné – věnovány jsou jim desítky pomníčků i studánek.

Na dně Josefovského údolí přejděte silnici a pokračujte po modré turistické stezce, která kopíruje trasu naučné stezky Josefovské údolí. Před vámi se pak z lesního porostu na protější straně silnice vynoří mohutná stavba vysoké pece Františka, která patří mezi nejstarší dochované pece ve střední Evropě. Areál Staré huti je dnes národní kulturní památkou.U Švýcárny se nezapomeňte občerstvit v samoobslužném lesním baru U Poustevníka Jáchyma. Nealkoholické nápoje i pivo tu chladí voda Křtinského potoka. Po poustevníku Jáchymovi, který zde v 19. století žil, získala jméno i jeskyně Jáchymka, jejímž vstupním portálem pokračuje modrá turistická trasa. V jeskyni se v zimě tvoří ledové krápníky, v létě toto skalní bludiště poskytuje turistům příjemné ochlazení. Modrá značka křižuje silnici nedaleko Býčí skály. Tu je možné navštívit pouze v červnu, kdy se zde konají dny otevřených dveří. Je třeba také dbát na to, že v průběhu května a června zde hnízdí vzácný sokol stěhovavý a proto bývá tato oblast uzavřena. My budeme pokračovat po žluté turistické značce přes obec Josefov, následně odbočíme vlevo na lesní pěšinu, která nás přivede zpět na rozcestí pod Máchovým památníkem. Po červené se vrátíme do Olomučan. 

 

Text a foto:
Martina Hejčová