Jeskyně v Moravském krasu dnes přivítají pětadvacetimiliontého návštěvníka

Nachází se zde unikáty živé i neživé přírody, četné archeologické, paleontologické i kulturní památky. Je tvořen především vápenci středního devonu až spodního karbonu.
 
Známe zde více než 1 000 jeskyní, z toho jen pět jeskyní je zpřístupněno pro veřejnost. Jsou to jeskyně Balcarka, jeskyně Kateřinská, jeskyně Punkevní, jeskyně Sloupsko-šošůvské a jeskyně Výpustek.
 
Roční návštěvnost Moravského krasu se v současnosti pohybuje okolo 360 000 návštěvníků. Nejvíce navštěvované jsou Punkevní jeskyně s roční návštěvností přes 200 000 návštěvníků, dále jeskyně Kateřinská – cca 55 000, jeskyně Sloupsko-šošůvské – 40 000, jeskyně Balcarka 35 000 a jeskyně Výpustek – cca 19 000 návštěvníků.
 
Moravský kras navštěvují turisté ze všech kontinentů. Podíl zahraničních návštěvníků tvoří 30 % z celkové návštěvnosti jeskyní Moravského krasu. Nejčastěji do krasu přijíždějí Poláci, Slováci nebo Němci.
 
Podrobné statistiky o návštěvnosti jeskyní jsou vedeny od roku 1955. Z nich vyplynulo, že v pátek 28. července 2017 navštíví jeskyně pětadvacetimiliontý návštěvník (od roku 1955).
 
Toho přivítáme dnes u jeskyně Balcarka. Návštěvník obdrží mimo jiné Pamětní list, který mu bude zároveň sloužit i jako volná vstupenka pro čtyři osoby do všech čtrnácti zpřístupněných jeskyní v České republice.
 
Jiří Hebelka
vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu