Desítka Moravským krasem, letos poprvé

Blansko/Skalní Mlýn – Kdysi tudy jezdily autobusy s dělníky do blanenských sléváren a strojíren. Dnes je silnice Pustým žlebem v Moravském krasu stále užší a přístupná už jen pro cyklisty a pěší. Vine se jako tenká meandrovitá linka mezi vysokými skalami a z obou stran ji požírá regulérní prales. Divoká příroda. V sobotu 13. července tudy povede poprvé běžecký závod. Desítka Moravským krasem se startem v 18.00 hodin.

 

„Je to závod v čisté přírodě a přímo v srdci Moravského krasu. Část trati lemuje říčka Punkva, která dodává vzduchu příjemné klima, i v horkých dnech se tu dobře sportuje,“ láká běžce všech výkonnostních kategorií ředitel nového závodu Tomáš Mokrý.

 

Běh je součástí Okresní běžecké ligy, která sdružuje 29 závodů na Blanensku a Boskovicku a je to jeden ze dvou závodů pořádaných přímo výkonným výborem soutěže. A proč se běží v tento prázdninový termín? „Termín jsme určili na základě ankety na webu Okresní běžecké ligy, nejvíce lidem chyběl nějaký závod právě v červenci,“ vysvětluje ředitel OBL Jiří Vrtílka.

 

Startuje se od Skalního Mlýna směrem k Punkevním jeskyním. Ledová Punkva, vstup do jeskyní, lanovka nad hlavami a taky Čertova branka, koňské spády nebo vstup do nejdelšího jeskynního systému v republice, Amatérské jeskyně. Kolem těchto a dalších krasových symbolů se běží. Přes často navštěvovanou část mezi Skalním Mlýnem a Punkevními jeskyněmi se pokračuje dál Pustým žlebem do odlehlejší části krasové oblasti. Tam už se většině turistů nechce. Čeká tam kaňon plný příkrých skalních masivů s množstvím jeskyní a děr a starých stromů. V podvečer může padnout na osamělého poutníka tíseň. Strach nemusí mít účastníci sobotního běhu. Sami určitě nebudou a servis bude splňovat standard závodů Okresní běžecké ligy.

 

Samozřejmostí je možnost registrovat se předem. „Pokud se běžci přihlásí online, usnadní nám to práci a jim pak registraci na místě,“ apeluje na zájemce Mokrý. Registrace končí den před závodem minutu před půlnocí.

 

Prezentace začne v sobotu 13. července v pět hodin odpoledne u informačního centra Skalní Mlýn, startuje se v 18.00 hod. Pro běžce bude připravena po závodě voda, iontové nápoje a ovoce. Ti nejlepší vyhrají věcné ceny.

 

Na všechny příchozí se těší pořadatelé z Okresní běžecké ligy, o. s.

 

On-line registrace a propozice závodu na http://www.oblblansko.cz/online-registrace2

 

Informace a středeční rozhovor před závodem na www.oblblansko.cz


Autor: Hynek Skoták, OBL